Setkáváme se s dotazy, jak je možné, že se cena nemovitostí na Příbramsku tak liší. Rozdíly jsou jednak v lokalitě (velký rozdíl mezi Dobříšskem a Příbramskem). Ale hlavně také díky špatnému stanovení ceny.
Nyní převažuje nabídka nad poptávkou, zájemci mají z čeho vybírat a tak samozřejmě vybírají nejlepší nemovitost za nejlepší cenu. Již dávno jsou tatam časy, kdy si zájemce stanovil podmínky (balkon, poloha, lokalita, velikost) a podle nich si vybral nemovitost. Dnes si zájemci stanoví cenu a podle ní pak vybírají vhodnou nemovitost (např. na úkor velikosti – spokojí se 65 m2 3+1 místo 100 m2 3+1). Prodávají se tedy nemovitosti jen se správně určenou tržní cenou (pozor to není ta, kterou vidíte na internetu u nabízených věcí, ale ta za kterou se to skutečně prodá – bývá až o 30 % nižší než ta nabídková). Proto je důležité nechat si se stanovením ceny poradit a neztrácet tak čas a peníze pouhým zkoušením. Tvrzení, že to zkusíme, a pak kdyžtak zlevníme případně, že každá nemovitost má svého kupce není na místě. Pokud nepotřebujete, neprodávejte ! Nemovitost byste si pouze „provařili“. Jistě znáte příklad nemovitosti, která se prodává 2 roky – a jak na Vás působí ?
A teď jeden příklad z naší praxe. Na vánoce jsme nabrali do prodeje nemovitost s tržní cenou cca 2,4 mil, nabízeli jsme ji však za cenu 2,6 mil (nechali jsme se přemluvit, že to zkusíme 😀 ) Poté jsme zlevňovali, abychom se dostali na reálnou cenu, stále však jsme byli pozadu za reálnou cenou, neboť ta se také snižovala. Nyní jsme byt prodali za 2,18 mil. Majitelé přišli cca o 200 tis. a půl roku času. Naštěstí jsme celý proces podchytili včas a dostali se na reálnou cenu, než se nemovitost stačila provařit. Pak bohužel nestačí už ani reálná cena, o nemovitost není zájem např. z obavy, že je na ní něco špatně, když se tak dlouho neprodala.
Správné stanovení ceny
Pokud chcete mít nemovitost opravdu co nejrychleji a za co nejvyšší cenu prodanou, oslovte odborníka. Nejlépe místně znalého realitního makléře, který Vám buď za úplatek (pokud poté nemovitost přes něho nebudete prodávat) případně zdarma (pokud mu svěříte nemovitost do prodeje) zhotoví tržní odhad nemovitosti. Pokud byste požádali odhadce, je to také možné, ale chtějte po něm tržní odhad a nikoliv znalecký posudek (ten se může od reálné tržní ceny lišit).
Stanovení ceny pouze podle konkurenčních nabídek, je zcela zavádějící – v inzerci se objevují nemovitosti špatně oceněné, nadhodnocené (majitelé neprodávají nemovitost, ale svůj cit k ní), případně také podhodnocené (z důvodu, že na nemovitosti vázne nějaké břímě). Dovolte ještě, abychom v tomto případě odbočili – i kupující porovnávají nemovitosti v nabídkách na internetu. Nenechte se tak jako samoprodejci přesvědčit o snížení ceny („vedle ve vesnici prodávali dům o 200 tis. levněji a větší a hezčí “ – zájemce už netuší, že to bylo i s exekucí) a ani se nenechte připravit o zájemce, který už konečně projevil zájem (profesionální makléř, Vám dokáže vyjednat tu nejvyšší možnou cenu !).
Doporučení na závěr: Pokud nemovitost nepotřebujete s finančních či jiných důvodu max. do 1 roku prodat, nemovitost neprodávejte (zkuste např. pronajmout). Tato doba není nakloněná nějakému zkoušení. Ano, každá nemovitost má svého kupce, ale záleží na její ceně ! Žádný sebelepší odborník, nám nedokáže předpovědět, jestli ceny ještě budou klesat, stagnovat či porostou. Proto důkladně zvažte všechna pro a proti a svou nemovitost dejte do prodeje s adekvátní cenou (cenou odproštěnou od vašeho citu), jedině tak je možné ji prodat. Vy ušetříte svůj čas i peníze. My makléři totiž nejsme kouzelníci, jsme profesionálové (tedy aspoň někteří), kteří pouze pokud je cena reálná dokážou prodat (a ani to není snadné).